Kurucudan sözler, Thomas Lydell

 

Sık kullanılan bir ifade: “Ah, işaret dilini biliyorsun! O halde Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tüm işitme engelli insanlar ile akıcı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz! "Hayır, bu yanlış! İşaret dili her yerde aynı değil. Konuşulan diller kadar farklıdır. Aksi halde, spreadthesign.com web sitemize büyük bir ihtiyaç olmayacaktı.

İsveç Kraliçesi'nin Mart 2009 sonlarında spreadthesign.com'un lansmanında söylediği gibi:

“Bütün işitme engelli çocukların bir dilde birleştirilebileceğini düşünün - dünya çapında bir çeşit Esperanto. Ama elbette, farklı kültürlerden dolayı, sadece bir rüya. ”

Bu proje için başvuruda bulunduğumda, tüm Avrupa ülkelerinden işaretler toplamak ve bunları web sayfamızdan erişilebilir kılmak istedim. İşaret dili, işitme engelli kullanıcılar tarafından geliştirildiğinden, spreadthesign.com 'da yeni işaretler icat edemeyiz ve yapmayacağız.

Spread the sign Leonardo da Vinci ve Yaşam Boyu Öğrenme Programı kapsamında 2012-2015 yılları arasında Leonardo Network başlığı altında uluslararası bir AB projesiydi. Bu Network projesinde ortaklığı büyütüp, her dilde 15.000 işaretin belgelenmesi için işaretler kaydettik ve her ülkede büyük çaplı yaygınlaştırma turları yaptık. AB ve Leonardo, kaynakları ile Spread the sign ortak üyelerine işitme engelli öğrenciler için mesleki eğitimi geliştirme yeteneğimizi gösterme fırsatı verdi.

Projemiz, ulusal ajansımızın sürekli gözetimi altındaki diğer projeler gibidir. Bu konuda olumlu olan şey, onlara gönderdiğimiz farklı raporlarımızda bize değerli geri bildirimler vermeleridir. Projelerimizin son raporlarında, İsveç Örebro Üniversitesi ve Eğitim Bilimleri İşitme Engelliler Bölümü'nün değerlendirmeleri yapıldı. Değerlendirme bu sayfadan indirilebilir.

Daha fazla bilgi bulabileceğiniz komisyona ve ulusal ajansımıza ait bağlantılar buradadır.

http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-programme/doc82_en.htm
http://www.programkontoret.se

Bu, Avrupa Komisyonu tarafından verilen ve 2011'de Londra'da danışman şirket ICF GHK tarafından yapılan bir değerlendirme raporudur. Proje, odaklanma, yaklaşım, yenilikçi yönler, sonuçlar, etkiler, başarı faktörleri ve sürdürülebilirlik hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.

Değerlendirmeleri indir
2008 | 2010 | 2015

AB raporunu indir
2011