Tere tulemast meie taktiilsete signaalide sõnaraamatusse!

Siit leiate valiku haptilisi ehk taktiilseid signaale, mis on eelkõige mõeldud suhtlemiseks pimekurtide inimestega, kuid sobivad kasutamiseks ka näiteks pimedate, vaegnägijate, kurtide, vaegkuuljate või kõnepuudega ja minimaalse kommunikatsioonioskusega inimestega.

Taktiilsed signaalid on puudutustel põhinevad sõnumid, mida moodustatakse isiku kehale, peamiselt seljale, käele või jalale.

Kõnealune kommunikatsioonisüsteem ei asenda ühtki tavapärast suhtlemisviisi, vaid pigem täiendab seda ja aitab infot paremini mõista.

Meie sõnaraamatust leiate taktiilseid signaale, mida kasutatakse Eestis, Itaalias, Portugalis ja Rootsis. Kui Teie soovitud keeles vastavat signaali ei leidu, siis saate tutvuda teistes keeltes olemasolevate signaalidega ning kasutada neid inspiratsiooniks.

Soovitusi signaalide kasutamiseks:

  • Enne signaalide kasutamist tee kindlaks, et vestluspartner on kõnealuse kommunikatsioonisüsteemiga tuttav ning nõustub seda kasutama.
  • Alusta üksikute signaalide kasutamisest.
  • Tee kindlaks, missuguses kehapiirkonnas signaalide moodustamine ning missuguse intensiivsusega puudutused on Sinu vestluspartnerile kõige sobivamad.

Täname Riitta Lahtineni ja Russ Palmerit abi ja soovituste eest kõnealuse sõnaraamatu koostamisel.

 

Rohkem infot leiab siit:

Russ Palmer and Riitta Lahtinen: https://www.russpalmer.com/social-haptic-communication

Hapti-Co Norway: https://hapti-co.com/english.html

The Danish Deafblind Association: https://www.fddb.dk/media/141088/haptic-signals-139-new-and-known-signals-english.pdf

The Finnish Deafblind association: https://kuurosokeat.fi/palvelut/kommunikaatiopalvelut/sosiaalihaptinen-kommunikaatio/

The Swedish Deafblind Association: https://nkcdb.se/stod-till-professionella/kommunikation/socialhaptiska-signaler/

A video about social-haptic communication (Norway, Hapti-Co): https://www.youtube.com/watch?app=desktop&feature=share&v=O9OZXwEBcWo

 

 

Rahastatud Euroopa Liidu poolt. Avaldatud seisukohad ja arvamused on ainult autori(te) omad ega pruugi kajastada Euroopa Liidu või Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusameti (EACEA) seisukohti ja arvamusi. Euroopa Liit ega EACEA nende eest ei vastuta.